همانطور که قبلا اشاره کردیم خداوند انسان رابه میدان امتحان می کشاند تا تواناییش مشخص شود.این امتحان که در عمل به فعلیت می رسد برای ما از سن تکلیف شروع می شودوتا چهل سالگی ادامه دارد.

یعنی ازسن تکلیف بذر ریخته می شودکه بهار انسان است ودر سن چهل سالگی که به منزله تابستان است نتیجه می دهدواگر تا سن چهل سالگی نتیجه نگرفتیم کار بسیار دشوار می شود.

حال باید بدانیم این امتحان کجا فتنه است و کجا بلا .که اگر نتوانیم این دورا از هم تمیز دهیم کارهایمان از بین می رود.

ماباید از سن تکلیف گناه وصواب را بشناسیم.اغاز وارد شدن در امتحان دانستن کامل فقه ورساله است.یعنی باید حرام و حلال را بشناسیم و عبودیت کامل داشته باشیم.وتمام تواناییهای مادی خودمان رادرجهت رشد معنویمان به کار گیریم......ادامه دارد.

 

 

/ 5 نظر / 5 بازدید
mahsa

اميد آن که ازاين امتحان سربلند بيرون بياييم.

کنیزان حضرت زهراء(س)

سلام زینب جان!خسته نباشی. از اینکه لطف کردی و بهمون سر زدی،ازت ممنونیم. پیشاپیش فرارسیدن شهادت خاتم الانبیاء(ص) و امام حسن مجتبی(ع) و همچنین شهادت ثامن الحجج حضرت علی بن موسی الرضا(ع) رو خدمت حضرت مهدی(عج) و شما دوست عزیز تسلیت و تعزیت عرض میکنیم. ..............-:- یــَــا صـَــاحــِــبَ الــــَّزمـــَـانِ (عج) -:-.............. ** تا تو ز ما روی ،نهان کرده ای ... خون به دل پیر و جوان کرده ای ** ** حجت حق،حامی دین، العجل ... شیعه گرفتارُ ببین العجل ** « اَللَّـهُــمَّ عَــجِّـل لِـوَلـِیـکَ الـفَـرَج » ::..:: التماس دعا ::..::

مركز فرهنگي شهيد آويني

از حكمتهاى امام صادق «عليه السلام»: لحمران بن اعين: واعلم انه لاورع أنفع من تجنّب محارم الله والكفّ عن أذى المؤمنين واغتيابهم، ولاعيش أهنأ من حسن الخلق، ولامال أنفع من القناعة باليسير المجزى، ولاجهل أضر من العُجب. (تحف العقول صفحه 359) ورع به معناى پرهيز كه در روايات ما زياد آمده است دو گونه ممكن است باشد: يكى پرهيز از محرّمات الهى و ديگرى ورع از امور حلال (زهد) كه گرچه اين نوع مطلوب است لكن ورعى كه مهم مى‏باشد همان قسم اول است. زندگى در سايه حسن خلق از همه چيز گواراتر است. تنگ نظرى، حسد، كينه ، بدبينى، زندگى را تلخ مى‏كند؛ هرچند انسان از مواهب و نعمت مادى فراوان برخوردار باشد. و عجب (خود شگفتى) كه انسان بيش از اندازه خودش را قبول داشته باشد از همه‏ى جهل‏ها بالاتر است. زيرا انسان ممكن است بعضى از مظاهر جهل را از مجراى عادى برطرف كند اما خود شگفتى مانع ديدن عيوب است و كسى كه عيوب خود را نمى‏بيند در نتيجه خود را اصلاح نكرده و سرانجام به هلاكت مى‏افتد.

چشم انتظار یار

به نام حضرت دوست ... آفتاب، کجا توان آن دارد که خويشتن را به پاي تو افکند و از شرم آب نشود؟ زمين، بدون حضور تو چگونه سر سبزي خواهد يافت؟ ماه، کي مي تواند در برابر رخساره ات دم از تجلي و زيبايي و دلپذيري بر آورد؟ سرو، چگونه مي تواند در مقابل بلنداي قامتت، سر بر افرازد؟ شمع، آيا بجز شاهدي بر جمال دلاراي توست؟ گل را آيا آن توان و شکيب هست که در پيشگاه تو به خود نمايي و دلبري بپردازد؟ پروانه را، مگر جز پرواي رؤيت روي محبوب جز ديدار روي زيباي تو عشق ديگري در سر است؟ بلبل سرمست جز نواي نام تو را بر زبان تواند داشت؟ اي حسن ناز فلک! تمامي خوبي! اي ماه روشن هستي! از پردة غيبت در آي تا نگاه سر سبزي و طراوت و زايندگي و نعمت را به کوهپايه هاي انساني و فراخناي جهاني نثار کند. سلام بزرگوار ..... عاشقان حضور پس از مدت ها تاخیر به روز شد ........ در پناه حضرت دوست ....

عاشق خدا

بسم رب المهدی یاعلی گفتیم و عشق آغاز شد حسين... حسين... حسين... شور حسين نه در دل تو، که در کالبد دنيا هر روز بيش از گذشته روحي تازه مي دمد و حرکتي پر شتاب به گام هاي در جستجوي انسانيت مي بخشد... و در اين هنگامه است که ديگر هيچ دسيسه اي توان رخنه کردن در روح تازه آزادگي را ندارد و همه تلاش هاي نامردمان به رسوايي دشمنان مي انجامد... چه تخريب بنايي از گل و سنگ باشد، که اگرچه اين بي حرمتي اندکي نيست و در خيال خام ابرهه هاي اين زمان شايد اينچنين دنياي مسلمانان در تلاطم چند دستگي ها، غرق اختلافات بيهوده شده؛ بنيان هاي اعتقادي شان چونان بنايي ويران آنها را به ورطه هلاکت کشاند و در اين آشفته بازار، دشمنان هرچه بيشتر به غارت منابع فرهنگي واقتصادي دنياي اسلام فائق آيند... تشکر می کنم که سر زدید موفق و موید باشید یاعلی مدد