سیری در سریال پرده نشین 2

 

در ادامه ی بیان خلاصه ی فیلم و تبیین شخصیت های سریال "پرده نشین" ، به روحانی جوانی به نام حاج آقا "مهدوی" میرسیم که برای تبلیغ به این شهر آمده. حاج آقا مهدوی به واسطه ی حضور در برنامه های تلویزیونی چهره ی شناخته شده ای برای مردم است. خوش اخلاقی، مردم داری، دیانت و تقوا از ویژگی های اوست.

 

مدت زیادی از حضور حاج آقا مهدوی در شهر نمی گذرد که همسرش به همراه دختر کوچکشان  از قم به دیدن او می آید. کثرت سفرهای تبلیغی، همسر مهدوی را کمی دلگیر کرده و تصمیم گرفته تا پایان مأموریت همسرش در کنار او بماند. مهدوی حضور خانواده اش را  در محل مأموریتش مانع تمرکز لازم برای فعالیت های تبلیغی اش میداند. اما با صبر و متانت همسرش و البته نوع رابطه ی محبت آمیز و احترامی که بین این زن و شوهر حاکم است، حاج آقا مهدوی کمی در رفتارش تغییر ایجاد میکند و بیشتر به همسر و فرزندش توجه میکند. این تغییر تدریجی همان چیزی ست که معمولا همسران جوان به آن بی توجهی میکنند و خیلی زود از مقابله با مشکلات زندگی خسته میشوند.

 

"داوود"، (شوهر خواهر هدی)  تاجر سرمایه داری ست  که ظاهر متشرعی دارد، مسجد و نماز جماعتش ترک نمیشود. مردم دار و دست به خیر است. اما حب دنیا در دلش سبب میشود که مجری اهداف منفعت طلبانه و دنیامدارانه ی فردی به نام " خزاعی" شود. خزاعی تصمیم دارد منطقه ی گلشن آباد را به یک منطقه ی توریستی و گردشگری تبدیل کند. بر این اساس اقدام به خریداری زمینهای کشاورزی مردم کرده. اهالی روستا با پول فروش زمینهایشان ، خانه و مغازه و ماشین های مدل بالا میخرند و روانه ی شهر میشوند. در این بین فقط زمینهای گلشن آباد و بنای حوزه ی علمیه  مانده است که وقف حوزه است.

 

خزاعی دانه درشتی ست که  رانت اطلاعاتی دارد. مثلا خبر ساخت یک مجتمع پتروشیمی در نزدیکی آن منطقه را به داوود میدهد و پیشنهاد میکند او زمینها و باغات آن منطقه را بخرد تا با قیمتی چندین برابر آنها را برای احداث جاده و اتوبان و ... به دولت بفروشد. داوود دست در دست خزاعی گذاشته و با اعتماد به سخنان او در رویای رسیدن به ثروتی هنگفت، مجری نقشه های او شده و در این راه از هیچ خطایی اِبا ندارد. دروغگویی، نفاق، خوردن مال مردم، تهمت زدن و پاپوش دوختن برای محمد حسین ، خراب کردن چهره و ریختن آبروی روحانی معتمد مردم حاج آقا شهیدی، به  تعطیلی کشاندن حوزه ی علمیه شهر و منزوی کردن او و ایجاد مشکلات فراوان برای خانواده اش و بسیاری از خطاهای دیگری که از دید او برای رسیدن به هدف بلند مرتبه اش قابل توجیه است!!!   

ادامه دارد ...

 

/ 1 نظر / 28 بازدید
محمد

سلام در صورتی که اطلاع فنی و کافی از فیلم (سریال ) دارید ترکیب پرده نشین را اگر ممکن است وجه تسمیه آن را با فیلم بیان کنید.