بسم الله الرحمن الرحيم

 

با سلام:

ضمن عرض تسليت به مناسبت ايام شهادت سالار شهيدان امام حسين (عليه السلام) بحث قبلي را ادامه مي‌دهيم، با يك مقدمه.

براي تبيين مقام و منزلت ائمه‌ي اطهار (عليهم السلام) رجوع مي‌كنيم به فرازهايي از زيارت جامعه‌ي كبيره كه مملو از صفات بلند و پر معنايي است. در ابتدا بخشي از مقدمه كتاب ادب فناي مقربان را كه شرحي بر زيارت جامعه‌ي كبيره، به قلم استاد علامه عبدالله جوادي آملي است را بيان ميكنيم.

زيارت جامعه و توهم غلو

سراسر زيارت جامعه، مملو از ذكر كمالات و فضايل ائمه‌ي اطهار (عليها السلام) است و زائر با نهايت احترام و ادب در آستانشان اظهار ارادت، اخلاص، خضوع و خشوع مي‌كند، ليكن هيچ‌گونه غلوّ و اغراقي در آن وجود ندارد؛ زيرا:

اولا، آنچه كه در بيان بلند هادي امت (عليه السلام) آمده، هدايت امت به بخشي از كمالات آن انوار پاك است وگرنه فضايل آن ذوات مقدس بيش از اينهاست. از اين جهت زائر در پايان اين مثنوي بلند عشق به اظهار عجز رو مي‌آورد تا خود را از امواج اقيانوس ناپيدا كرانه‌ي فضايل و كمالات آنان برهاند و در يك جمله مي‌گوي:

سروران من! شما بيش از آنچه من شماره كردم هستيد، ليكن من بيش از اين نمي‌دانم و نمي‌توانم. پايان زيارت من، پايان من است وگرنه شما را پاياني نيست:

"مُوالي لا أحصي ثَنائَكم و منَ الوَصف قدركم..."

امام صادق (عليه السلام) بعد از برحذر داشتن كامل تمار از غلو فرمود: شايد بتوانيم بگوييم: آنچه از علم ما كه به شما مي‌رسد چيزي جز الف غير معطوفه نيست؛

"... و عسي أن نقول: ما خرج إليكم من علمنا إالاّ ألِفاً غير معطوفه"[1]

علامه‌ي مجلسي مي‌گويد: «غير معطوفه» يعني نصف حرف، زيرا در خط كوفي حرف الف، اين‌گونه نوشته مي‌شد (ا) كه نصف آن مستقيم و نصف آن معطوف بود و الف غير معطوفه، يعني الفي كه فقط نصف مستقيم آن نوشته‌ شده‌است[2]. بنابر اين، از بيست و هشت حرف زبان عربي، حتي به اندازه‌ي يك حرف آن نيز بيان نشده‌است.

سرش آن است كه انسانهاي كامل و خلفاي الهي، آينه‌ي تمام نماي جمال و جلال الهي و آيه‌هاي بزرگ او هستند و خدا را نشانه‌اي برتر از آنان نيست. علي (عليه السلا) فرمود: " ما لله آيهُ اكبر منّي"[3] و در زيارت آن حضرت مي‌گوييم: "السلام عليك يا آيه الله العظمي"[4] و همانگونه كه اوصاف كمالي الهي پايان ناپذير است، اوصاف كمال آينه‌داران آن جميل مطلق نيز پايان ندارد. حضرت علي (عليه السلام) مي‌فرمايند: در فضل و برتري ما هرچه مي‌خواهيد بگوييد، ليكن بدانيد كه نه تنها به حقيقت فضايلي كه خدا براي ما قرار داده‌است نمي‌رسيد، بلكه به اندكي از آن نيز نمي‌رسيد؛ زيرا ما آيات و دلايل خدا، حجت، خليفه و جانشين، امين، وجه، چشم و زبان او هستيم...؛ "لاتسمّونا أرباباً قولوا في فَضلنا ماشَئتم فإنكم لن تبلغوا من فضلنا كنهَ ما جعله الله لنا و لا معاشرالشعر، لأناّ آيات الله و دلائله و حجج الله و خلفاءُه و أمناءه و وجه الله و عين الله و لسان الله..."[5].

ادامه دارد... 


[1] - بحار، ج25، ص283

[2] - همان

[3] - همان، جلد36، ص3

[4] - همان، ج97، ص373، زيارت علي عليه السلام در هفده ربيع الاول

[5] - بحار، ج26، ص6

hossein1.jpg

/ 5 نظر / 6 بازدید
محمدعلي(ايران اسلام)

سلام خدمت خواهر بزرگوارم خوشحالم که بعد از مدتها دست به قلم شديد و من رو هم خبر کرديد. دريای بيکران معارفيست اين زيارت جامعه و هميشه افسوسی برای من داشته که قوی ترين شرح اين زيارت به زبان عربی نوشته شيخ جواد کربلايی حفظه الله است. به دوستانتون سلام برسونيد. وَ صَليَ اَللهُ عَلَي الْباكِينَ عَلَي الْحُسَين(عليه السلام) يا علي آيت الله مجتهدي (يا ليتنا کنا معک)!

سائحات

سلام با مطلب جدید و خواندنی " توحید، ابتلا، عشق" به روز هستیم. منتظر نظرات ارزشمند شما: وبلاگ " سهم اباذر"

احمد

سلام و عرض ادب امیدوارم خدا معرفت فهم زیارت جامعه کبیره رو به ما هم بده... بالاخره بروز شدم بر دل بنگر... یا علي

احمد

سلام به روزم با شیر مرغ. منتظر یک قدم و نظرت... یا علی

احمد

سلام با سوغاتي از عراق و افغانستان به روزم منتظرم يا علي