سیری در سریال پرده نشین 3

نکات مثبت و قابل تقدیر:

پرداختن به متن زندگی روحانیون: روحانیت در کشور ما همیشه از جایگاه ویژه ای نزد مردم برخوردار بوده. زمان پدر بزرگها و مادربزرگهای ما مردم احترام ویژه ای برای روحانیون قائل بودن. توی هر محله تقریبا یکی دوتا روحانی بود که مردم برای حل مشکلات ریز و درشتشون سراغ اونها میرفتن و اونها هم دلسوزانه به رفع مشکلات مردم میپرداختن. اما متأسفانه امروزه حب دنیا و تفکرات اومانیسمی به تفکر و به تبع آن سبک زندگی عده ای از روحانیون ما نفوذ کرده و ساده زیستی و مردم داری را از آنها گرفته. و همین امر سسب شده تا شکافی بین توده ی مردم و آنها ایجاد شود. عده ای نیز در این میان سعی کردند روحانیت را به مسجد و محراب محدود کنند و عده ای روحانیون را در لا به لای دروس حوزوی زندانی کردند!

 

لوکیشن های زیبا:
دوری از شلوغی شهر های بزرگ و آپارتمان های سر به فلک کشیده و استفاده از لوکیشن های چشم نواز طبیعی و به تصویر کشیدن خانه های ساده با معماری اسلامی-ایرانی.

 

 

پرداختن به مسئله ی وقف 

به تصویر کشیدن رابطه ی محبت آمیز توأم با احترام در بین همسران و  احترام به بزرگترها به خصوص پدر و مادر، آنچه امروزه در سریالهای تلویزیونی کمتر به چشم میخورد!

 

، نجابت و متانت دختران و زنان( که در تفاوت رفتارهای هدی که سالها در خارج از کشور زندگی کرده و مائده  که در دل یک خانواده اصیل اسلامی – ایرانی بزرگ شده به وضوح دیده میشود)

 

پرداختن به شبهاتی در باب روحانیت که این روزها در بین مردم خیلی به زبان آورده میشود و دادن پاسخ های ساده و قابل فهم برای عامه ی مردم. 

 

 

آرامش در متن سختی ها:

با خدا که باشی نه خوفی در دلت راه پیدا میکند و نه اندوهگین میشوی.همیشه و در همه حال آرامش داری و این آرامش به اطرافیانت هم منتقل میشود. با این آرامش به باز شدن گره ها کمک میکنی نه اینکه از شدت عصبانیت از کوره در بروی و با تصمیم های نسنجیده گره بر گره بیفزایی! 

 

اهتمام به رعایت احکام الهی و رعایت حق الناس در منش حاج آقا شهیدی و حاج آقا مهدوی.

 

اهمیت تربیت اسلامی کودک:

اشاره به گرد آوری مجموعه روایات تربیتی ائمه ی اطهار(علیهم السلام) توسط همسر حاج آقا مهدوی.

اشاره به اهمیت بازی برای کودکان و جایگزین کردن بازی های حرکتی و سالم مثل دوچرخه سواری به جای استفاده از بازی های رایانه ای. 

رأفت و مهربانی پیشه کردن در برابر کسی که به انسان بدی کرده از ویژگی های رفتاری در سیره ی اهل بیت (علیهم السلام) است: 

با وجود آبروریزی ای که هدی در حوزه ی علمیه به راه می اندازد، رفتار بسیار زیبای حاج آقا شهیدی در منزل هدی به تصویر کشیده میشود : عذر خواهی و طلب حلالیت و برخورد بسیار مهربان و با رحمت.   

حاج آقا شهیدی وقتی میفهمد که تمام گرفتاری های به وجود آمده برای او و خانواده اش و حتی ریختن آبرویش نزد مردم،  کار داوود بوده، از حق خود میگذرد، مقابله به مثل نمیکند و آبرویش را نمیریزد. و نهایتا با این گذشت و رأافت و رحمت زمینه ی پشیمانی و توبه ی او را فراهم میکند.

 

مجلس اباعبدالله (ع) حرمت دارد:

تأکید بر حفظ حرمت مجالس اهل بیت (علیهم السلام) و  آلوده نکردن فضای نورانی آن به کینه جویی های شخصی و ریختن آبروی دیگران. باز بودن درب مجالس اهل بیت به روی همه حتی گنه کاران. 

 

به تصویر کشیدن چند نمونه ی خوب از روضه خوانی با استفاده از سبک سنتی و اشعار با محتو

  

اشاره به مهاجرت مردم از روستا به شهر و بررسی کشاورزی و آسیب های آن

 

 به امید اینکه باز هم شاهد چنین سریالهایی از تلویزیون باشیم.

/ 6 نظر / 48 بازدید

تبادل لینک هوشمند - با یک کلیک وبلاگتان را ثبت کرده و شاهد افزایش بازدیدکنندگان وبلاگتان باشید. www.linc.ir

محمد

سلام یکی از بهترین وبلاگهایی که دیده ام وب شماست . آموزنده و غنی . متن بر زمینه برتری دارد. با لینک کردن موافقی ؟ //// لطف کن به وب من بیا تولد دوست من است پیام تبریک شما کافی است تا خوشحال کنی او را . او رفته است اما من هنوز آلزایمر نگرفته ام

محمد

"یا سین " همان یا حسین است که سر ندارد. یا ابا عبدالله الحسین

ترانه قلب

سلام.واقعا عالی بود.[ماچ]

تابلوی زندگی

سلام نقدتونوخوندم خیلی دقیق و موشکافانه ورسا بود معلوم بود کاملا به موضوع اشراف داشتید که بدون اینکه مطلبی راجا بگذارین خیلی ظریف ان رانقد کردین . احسنت

نوبگو

واقعا زحمت کشیدید. چه کامل و مفصل کار کردید. الحمدلله وبلاگتون جزء وبلاگ های پر توفیق و پر بار است. خدا قوت. یا علی